Artykuł powstał: 382 dni temu i informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Jak co roku życzymy Państwu Wesołych Świat i wielu miłych chwil spędzonych w gronie najlepszych osób na świecie. Również tradycyjnie radzimy przygotować się na zmiany przepisów  podatkowych wchodzących w życie w nienadchodzącym roku. Jako, że ilość nowelizacji jest przytłaczająca, zdecydowaliśmy się podzielić ja na 2 części.

Jednolity Plik Kontrolny

Od początku roku wszyscy przedsiębiorcy będą zobowiązani do składania Jednolitego Pliku Kontrolnego. Do tej pory z obowiązku tego byli wyłączeni mikroprzedsiębiorcy. Projekt JPK od początku jednak zakładał, że system obejmie wszystkie przedsiębiorstwa w kraju będące podatnikami czynnymi VAT. Było więc dość czasu by się przygotować. Najbliższy JPK (za styczeń 2018) należy wysłać do 25 lutego 2018 r. Oczywiście biuro Gabafi wyśle JPK_VAT w imieniu swoich klientów, chętnie też pomożemy osobom, które do tej pory nie korzystały z naszych usług.

Szybsza amortyzacja

Limit wartości zakupionych środków trwałych, które będzie można wliczyć do jednorazowych kosztów uzyskania przychodu wzrośnie z 3 500 zł do 10 000 zł. Oznacza to, że wiele maszyn i urządzeń, które do tej pory musiały być amortyzowane (wliczane do kosztów w ratach) np. na przestrzeni 1 roku, teraz będzie można uwzględnić od razu. Jest to dobra wiadomość dla najmniejszych przedsiębiorstw, na pozostałe zaś nie wpływa zbyt poważnie.

Urząd zablokuje konto z powodu podejrzenia

Szef Krajowej Administracji Skarbowej uzyskał nowe i potencjalnie bardzo groźne narzędzie, jakim jest możliwość zablokowania konta firmowego na 72 godziny z możliwością przedłużenia na 3 miesiące w przypadku uzasadnionej obawy, że przedsiębiorca nie zamierza wykonać zobowiązania podatkowego. Prowadzą Państwo własną działalność, nie musimy więc tłumaczyć co to oznacza. Zwłaszcza, że chodzi o „podejrzenie”, a nie „dowód”.

Zmiany w umowach o dzieło

Znacznemu ograniczeniu ulegnie zakres twórczości objętej prawem do odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu. Utracą je wykonawcy tworzący działa o charakterze autorskim nie wymienieni w nowelizacji. Jednocześnie wzrośnie limit kwoty od jakiej można zapłacić podatek z uwzględnieniem 50% kosztów.

Zaświadczenia o rozliczeniach kontrahenta

Przedsiębiorcy zyskają ograniczone narzędzie służące sprawdzaniu kontrahentów. W praktyce fiskus będzie musiał jedynie udzielić odpowiedzi czy dana transakcja między stronami została uwzględniona przez sprawdzanego w zeznaniu i czy zapłacił on od niej podatek. Nie jest to rozwiązanie cudowne i nie pomaga sprawdzić przyszłych kontrahentów, ale może być zastosowane w przypadkach przewidujących odpowiedzialność solidarną nabywcy ze zbywcą.

Zmian jest znacznie więcej. Część z nich wejdzie w życie dopiero w marcu lub kwietniu. Będziemy jednak śledzić je i informować Państwa na blogu biura rachunkowego Gabafi.

Tymczasem życzymy miłych i pogodnych świat, niskich podatków i wysokich dochodów w roku przyszłym!