Projektowane zmiany w ustawie o VAT na rok 2019 zakładają między innymi połączenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK-VAT) z deklaracją podatkową VAT-7. Oznaczałoby to koniec konieczności składania deklaracji VAT-7, a więc jeden obowiązek dla przedsiębiorcy mniej. Takie rozwiązanie może mieć jednak ukryte skutki, które będą bardzo niekorzystne dla firm.

Krok w dobrym kierunku…

Bez wątpienia mnożenie obowiązków formalnych i administracyjnych jest błędem, podobnie jak zmuszanie podatnika do wielokrotnego podawania tych samych danych. Połączenie deklaracji podatkowej i elektronicznego pliku jest logiczną kontynuacją wprowadzenia tego ostatniego. Z pewnością przygotowanie jednego dokumentu będzie mniej czasochłonne niż dwóch.

Na razie projekt nowego pliku został roboczo nazwany JPK-VDEK, a jego wprowadzenie zostało pozytywnie zaopiniowane przez ekspertów. Pojawiła się jednak jedna bardzo istotna wątpliwość – czy rząd chce zabrać prawo do kwartalnego rozliczenia VAT?

z bardzo złymi możliwymi następstwami

Prawdopodobnie w projekcie nie znajdzie się możliwość składania JPK-VDEK, a raczej konieczność jego składania co miesiąc. Skoro taki Jednolity Plik Kontrolny będzie dokumentem o randze obecnej deklaracji VAT-7 i VAT-7K to bardzo możliwe, że ustawodawca uzna za zasadne odebranie podatnikom możliwości kwartalnego rozliczenia VAT. Tymczasem jest ono bardzo istotnym ułatwieniem dla przedsiębiorstw skupiających się na niewielkiej liczbie dużych kontraktów lub prowadzących działalność sezonową i okazjonalną. Jest też ostatecznie neutralny pod względem wpływów dla fiskusa. Wygląda jednak na to, że rząd, wchodząc tylnymi drzwiami odbierze podatnikom taką możliwość.

Dokumenty dodatkowe wobec deklaracji VAT-7

Projekt póki co nie uwzględnia kilku istotnych zagadnień powiązanych dotychczas z koniecznością składania deklaracji VAT. Brak na przykład jakichkolwiek przesłanek co robić z deklaracjami VAT-UE, dla których nie ma (i nie są planowane) odpowiednie pliki kontrolne.

Zgodność z przepisami UE

W organach UE trwają prace nad wprowadzeniem wspólnej dla wszystkich krajów, jednolitej deklaracji VAT. Dokładnie w tym samym czasie polski ustawodawca wycofuje się deklaracji w ogóle. Ryzyko, że po likwidacji deklaracji w 2019 roku, w 2020 znów będziemy musieli ją przywrócić wydaje się więc bardzo duże. Może lepiej byłoby spróbować przekonać pozostałe kraje członkowskie by mająca powstać jednolita deklaracja miała formę elektroniczną, kompatybilną z krajowymi systemami kontrolnymi?

Zmiany – tak, ale nie za wcześnie

Na razie nie mamy dokładnych informacji kiedy miałby wejść w życie obowiązek składania nowego pliku kontrolnego, który zastąpiłby dotychczasowy JPK-VAT i deklarację VAT-7. Wiemy natomiast, ze jego wprowadzenie wymaga sporych zmian w programach księgowych wykorzystywanych przez biura rachunkowe i przedsiębiorstwa.

Od momentu gdy ministerstwo finansów przedstawi wzór takiego pliku potrzebne będzie przynajmniej kilka miesięcy by przygotować nowe, niewadliwe wersje oprogramowania.