Artykuł powstał: 624 dni temu i informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

2 maja 2017 roku mija termin złożenia deklaracji PIT za rok 2016. W imieniu naszych klientów przygotowaliśmy dziesiątki zeznań podatkowych i jak co roku zorientowaliśmy się, że niektóre dokumenty dostaniemy dosłownie w ostatniej chwili. Dlaczego lepiej myśleć o tym wcześniej i co zrobić gdy przekroczymy termin na zeznania podatkowe za rok 2016?

Zwrot nadpłaconego podatku dochodowego

Nie są to może duże kwoty, ale zawsze miło zobaczyć pieniądze pojawiające się na koncie, zwłaszcza jeśli przysłał je Urząd Skarbowy, który zazwyczaj bezlitośnie ściąga z nas daninę. Zwrot podatku otrzymujemy w terminie do 3 miesięcy od złożenia zeznania podatkowego. Im wcześniej więc uda uporządkować dokumenty, tym lepiej dla nas.

Kiedy na ostatnią chwilę

Biura rachunkowe niekiedy czekają ze złożeniem zeznań podatkowych w imieniu swoich klientów, mimo iż zeznania te są już gotowe. Wynika to z doświadczenia. Przedsiębiorcom zdarza się dostarczać niektóre dokumenty z pewnym opóźnieniem, wynikającym ze skomplikowanych, polskich realiów gospodarczych. W takiej sytuacji lepiej zaczekać aż termin złożenia deklaracji PIT zacznie się zbliżać, by uniknąć późniejszego składania korekty.

Do końca warto też czekać, jeśli w wyniku zeznania przedsiębiorca miałby dopłacić Skarbowi Państwa pewną kwotę (występuje niedopłata PIT) . Wówczas lepiej zrobić to jak najpóźniej, ale wciąż w terminie.

Korekty zeznań złożonych

Zdecydowanie należy złożyć zeznanie podatkowe do dnia 2 maja, nawet jeśli już w tym dniu zdajemy sobie sprawę, że będzie trzeba poprawić je za pomocą korekty. Potrzeba ta wynika z przepisów karnoskarbowych. Nie złożenie zeznania podatkowego jest przestępstwem skarbowym, które od razu widać. Wystarczy że urzędnik porówna rejestry i już wie kto zawinił.

Lepiej więc złożyć zeznanie nieprawidłowe po czym tak szybko jak to możliwe poprawić go za pomocą korekty. Jeśli kontrola skarbowa nie rozpocznie się przed złożeniem korekty, wszystko pozostanie zgodne z prawem.

Co prowokuje kontrolę?

Trudno dokładnie stwierdzić jakim kluczem kierują się urzędnicy kontroli skarbowej, doświadczenie uczy jednak, że przedsiębiorcy otrzymujący wysokie zwroty podatku, lub tacy, którzy składają więcej niż jedną korektę tego samego zeznania powinni się z nią liczyć.

Oczywiście biuro Gabafi reprezentuje interesy swoich klientów przed organami kontroli skarbowej i dokumentacja, nad którą mamy pieczę jest w jak najlepszym porządku, ale jesteśmy w stanie sobie wyobrazić sytuację gdy to nie wystarczy. Niekiedy urzędnicy rozpoczynają kontrolę nie po to by sprawdzić czy wszystko jest w porządku, ale po to by udowodnić, że nie jest.

Jeśli więc zdarzyło Ci się o czymś zapomnieć – zgłoś się natychmiast.