Artykuł powstał: 302 dni temu i informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Coraz więcej osób rozpoczyna działalność gospodarczą polegająca na obrocie kryptowalutami. Potencjalnie daje to duże możliwości szybkiego pomnożenia kapitału, ale wiąże się też z kilkoma skomplikowanymi kwestiami prawnymi. Warto więc wiedzieć jak założyć działalność gospodarczą by rozliczać kryptowaluty.

PKD i największy problem z kryptowalutami

O ile przychód z kryptowalut traktowany jest jako przychód z praw majątkowych, o tyle same kryptowaluty traktowane są niekiedy także jako towary, środki płatnicze lub nawet usługi.

Polska Klasyfikacja Działalności gospodarczej nie zna pojęcia waluty wirtualnej / kryptowaluty. Na szczeście z pomocą przychodzi Główny Urząd Statystyczny, który wprost zaliczył obrót “coinami” do kategorii “Pozostałe pośrednictwo pieniężne”, przypisując go jednocześnie do PKD 64.19.Z

Jednocześnie GUS uznał, że kryptowaluty zaliczają się w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) pod numer 64.19.30.0. Oznacza to zaliczenie handlu bitcoinami do usług finansowych.

Nie wdając się w teoretyczne dyskusje na temat słuszności takiej kwalifikacji, należy uznać ją za obowiązującą, przynajmniej do czasu wprowadzenia odrębnej kodyfikacji dla rynku kryptowalut.

Forma rozliczenia – podatek dochodowy

W świetle obowiązujących przepisów należy uznać, że nie ma możliwości rozliczania profesjonalnego handlu kryptowalutami na podstawie karty podatkowej, ani ryczałtu ewidencjonowanego. Z ryczałtu obrót kryptowalutami wyłączony jest na podstawie załącznika nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Pozostaje więc klasyczny wybór między skalą podatkową, a liniowym podatkiem dochodowym. Należy go podjąć w zależności od planowanych dochodów przedsiębiorstwa.

Forma rozliczenia – podatek VAT

Zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, a także zdaniem większości specjalisów, transakcja zukupu lub sprzedaży kryptowaluty za obowiązujące środki płatnicze, powinna zostać zwolniona z VAT. Skoro transakcja jest opodatkowana podatkiem VAT i jednocześnie od niego zwolniona, to:

  • Przedsiębiorca powinien zarejestrować się jako łatnik VAT;
  • Przedsiębiorca nie musi wystawiać FV sprzedając kryptowaluty (ale wciąż musi mieć potwierdzenie sprzedaży);
  • Przedsiębiorca nie musi kupować kryptowalut na podstawie FV (ale wciąż musi mieć bezsprzeczny dowód ich zakupu);

Jeśli przedsiębiorca dokonuje w ramach działalności innychtransakcji objętych podatkiem VAT, powinien zastosować rozliczenie mieszane.

Czego spodziewać się zakładając działalność polegającą na obrocie kryptowalutami?

Prede wszystkim należy spodziewać się kontroli skarbowej. Nawet nie daletego, że urzędnicy będą złośliwi, tylko dlatego, że sami muszą wypracować sobie metody działania w związku z obrotem kryptowalutami. Zarówno zespół Gabafi sp. z o.o., jak i inni specjaliści z branży podatkowej zakładają więc, że przedsiębiorstwa, które powstały by obracać kryptowalutami, a także te, które rosszerzyły swoją działalność na tęz dziedzinę, będą kontrolowane szczególnie często w 2018 roku.