Artykuł powstał: 684 dni temu i informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Od początku roku w podatku VAT, klasycznie już, zaszły spore zmiany. W ramach walki z wyłudzeniami tego podatku, rozszerzono zarówno listę transakcji opodatkowanych odwróconym podatkiem VAT, jak i listę “towarów wrażliwych”. Zwłaszcza ta druga jest kłopotliwa, powoduje bowiem, że możesz odpowiadać za cudze zobowiązania podatkowe, o których wcześniej nie było Ci wiadomo.

Rozszerzanie odwróconego VAT-u

Idea podatku od wartości dodanej (VAT) jest taka, że podatek płaci do urzędu ten kto sprzedaje i wystawia fakturę. Odwrócone obciążenie powoduje po prostu większy bałagan. Od 2017 roku dotyczy on rozszerzonej listy towarów i usług.

Po pierwsze są nim więc objęte usługi budowlane i remontowe świadczone pomiędzy podmiotami profesjonalnymi. Jak już wspominaliśmy na blogu biura Gabafi, jest to raczej niekorzystna sytuacja dla budowlańców, tak samo uczciwych jak i kombinujących na boku.

Ponadto odwrócone obciążenie podatkiem VAT pojawiło się w przypadku procesorów, oraz niektórych towarów zawierających złoto, srebro i platynę (głównie półprodukty jubilerskie i służące do wytwarzania elektroniki). Zachowano wartość graniczną 20 000 zł, powyżej której zaczyna dopiero obowiązywać odwrotne obciążenie VAT.

Co to faktycznie zmienia?

Być może faktycznie utrudnia komuś wyłudzenie VAT na podstawie potwierdzającej nieprawdę faktury. Na pewno natomiast powoduje, że wystawianie faktur staje się coraz bardziej skomplikowane. Przykładowo jeśli dokupimy 2 procesory do stacji roboczej za 21 000 zł, sprzedawca wystawi nam FV bez VAT. Jeśli jednak już po transakcji doliczymy się, ze przysługiwał nam rabat 5%, a ostateczna cena wyniosła 19 950 zł, to korekta będzie już VAT-em. A jeśli przy okazji dokupimy rozszerzoną obsługę serwisową za 250 zł (usługa powiązana z zakupem procesorów), to zacznie się robić ciekawie.

Rozszerzona lista towarów wrażliwych

Towary wrażliwe są takimi ponieważ bardzo uwrażliwiają uczciwego przedsiębiorcę na działania przedsiębiorcy nieuczciwego. Dlaczego tak właśnie o nich myślimy?

Ponieważ w przypadku obrotu towarami wrażliwymi, nabywca odpowiada za zobowiązania podatkowe zbywcy (VAT) na zasadzie solidarności. W skrócie: X sprzedał i nie zapłacił od tego VATu, to US ściągnie VAT z Y, który kupił. Jest to potencjalne zagrożenie, przed którym nie sposób się ochronić. W końcu jeśli sprzedajesz własne towary i usługi, to nie dajesz kontrahentowi wglądu w swoje księgi podatkowe. Tak samo Tobie nie da go sprzedawca towarów wrażliwych. Takich na przykład jak folia typu stretch, dyski HDD i SSD.

Oczywiście jeśli kupujesz do firmy niewielkie ilości, odpowiedzialność solidarna Ci nie grozi. Jeśli jednak handlujesz danym towarem i dokonasz transakcji za 50 000 lub więcej, może się okazać, że fiskus ściągnie z Ciebie zaległy VAT sprzedawcy.

Zarówno w przypadku odwróconego obciążenia podatkiem VAT jak solidarnej odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe rodzą się pytania wynikające ze specyfiki rynku podzespołów elektronicznych. Czy dysk hybrydowy SSHD jest towarem wrażliwym? Czy procesor podpięty z zewnątrz do urządzenia wciąż jest procesorem w myśl nowelizacji? A komplet procesor-płyta główna, gdy to procesor jest wart więcej?