Urlop we własnej działalności

Każdy potrzebuje czasem odpoczynku od codziennych zajęć i swojej pracy. Pracownik ma zagwarantowany urlop, freelancer może po prostu nie przyjąć kolejnego zlecenia i zrobić sobie wolne. Osoba prowadząca własną działalność gospodarczą ma najtrudniej i nieraz zdarza się, że właściciele małych firm mają w ciągu roku mniej wolnego niż ich pracownicy. Co w takim razie można zrobić prowadząc działalność i planując urlop?

Nikt Ci nic nie da

Skoro już jesteś przedsiębiorcą, musisz zadbać o siebie na własną rękę. Przepisy prawa pracy Cię nie dotyczą. Nie otrzymasz żadnego świadczenia z tytułu urlopu lub jego niewykorzystania. Byłoby to jedynie przełożenie pieniędzy z jednej kieszeni do drugiej. Co więcej prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie wlicza się do stażu pracy. Czy jeśli po 5 latach we własnej firmie, uznasz, że masz już dość i chcesz popracować u kogoś – owe 5 lat nie wpłynie np. na długość urlopu w ciągu roku. Twoja firma jest twoim własnym okrętem i nie masz komu się poskarżyć na wodę w zęzie i szczury w mesie.  Nie znaczy to bynajmniej, że masz rezygnować z wypoczynku lub urlopów celowych.

Manewry specjalne – zawieszenie działalności

Jak zaoszczędzić 1000 zł w czasie urlopu? Jeśli to na prawdę długi urlop, a w firmie pracujesz jedynie Ty i ewentualnie osoby, które jadą na wakacje razem z Tobą, możesz na miesiąc zawiesić działalność gospodarczą. To trochę karkołomny manewr. Przez ten czas nie możesz robić zakupów firmowych, ani wystawiać faktur kontrahentom. Działa więc w przypadku na prawdę małych firm, dla których i tak nastał akurat „sezon ogórkowy”. Kluczowe jest w tym wypadku planowanie. Faktury zapewne da się rozdysponować miedzy miesiąc poprzedzający zawieszenie i ten następujący po nim. W czasie zawieszenia działalności nie musisz płacić ZUS-u, nie zaszkodzi jednak jeśli ubezpieczysz się na własną rękę lub zapłacisz dobrowolną składkę ubezpieczeniową. Na wakacjach łatwo o wypadki i kontuzje, a aktualnie składki ZUS dają Ci pewne możliwości leczenia się za granicą, w innych państwach UE.

Zawieszenie działalności może być również sposobem na specyficzny urlop wychowawczy dla osób prowadzących własną działalność. Jeśli zawieszasz działalność w celu wychowania dziecka, masz opłacone przez Skarb Państwa składki ZUS. Poza tym skutki są identyczne jak przy zwyczajnym zawieszeniu działalności. Zanim jednak zdecydujesz się na wychowawcze zawieszenie działalności upewnij się, że przez poprzednie 6 miesięcy twoje składki wpływały do ZUS.

Do sanatorium bez problemu

Zwolnienie lekarskie ma dla Ciebie taką samą moc jak dla pracownika. Nawet prowadząc własną działalność gospodarczą, możesz otrzymać środki z ZUS za czas choroby. Nie każdy przedsiębiorca pamięta o tym. Podczas wizyty u lekarza, zdarzają się sytuacje gdy faktycznie chory właściciel firmy nie bierze zwolnienia bo „przecież prowadzi własną działalność”. Tymczasem przysługuje Ci zasiłek chorobowy za cały czas choroby. Trzeba jedynie dostarczyć do ZUS zwolnienie lekarskie w ciągu 7 dni od jego otrzymania. Lepiej jednak faktycznie poświęcić czas na podreperowanie zdrowia, niż próbować połączyć pracę we własnej firmie ze zwolnieniem lekarskim. Zajmowanie się działalnością w tym czasie może być przyczyną podważenia zwolnienia lekarskiego, a nawet mieć nieprzyjemne skutki finansowe.

Czas na odpoczynek

Nawet jeśli nie masz żadnej możliwości zaoszczędzenia na urlopie, nie wahaj się. Oderwanie się od swojej firmy jest Ci potrzebne przynajmniej raz w roku. W tym czasie nic nie powinno się zawalić. Zwłaszcza jeśli część swoich obowiązków powierzasz kompetentnym pracownikom, a o twoją księgowość dba profesjonalne biuro rachunkowe Gabafi.