Artykuł powstał: 988 dni temu i informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Za chwilę kończy się czas na by prawidłowo złożyć zeznanie podatkowe za rok 2015. Większość przedsiębiorców prowadzących działalność jednoosobową już to uczyniła. Pozostali zwlekali najprawdopodobniej dlatego, że w ich sytuacji wypełnienie PITa nie było aż tak oczywiste. Wątpliwości mogły dostarczać ulgi podatkowe, zwłaszcza te, które wydają się częściowo pokrywać z innymi przyczynami pozwalającymi obniżyć ostateczną wartość daniny z tytułu PIT.

Ulga na internet

Ulga ta w swoim założeniu była przeznaczona dla prywatnych użytkowników internetu i dla nich też ma ona największe znaczenie. Przedsiębiorca nie może z niej skorzystać, jeśli umowę na usługę zapewnienia dostępu do sieci zawarł w ramach działalności gospodarczej. Wówczas FV za internet liczy się po prostu jako koszt uzyskania przychodu, nie zaś ulga. Taki układ jest dla podatnika nawet korzystniejsze gdyż nie występują ograniczenia związane z korzystaniem z ulg podatkowych. Może jednak zdarzyć się tak, że osoba, która kupiła dostęp do internetu „na siebie” używa go również do celów zawodowych. W takiej sytuacja nie może wpisać internetu w koszty.

Korzystanie z ulgi na internet wiąże się z 2 zastrzeżeniami. Po pierwsze można skorzystać z niej tylko w dwóch kolejnych latach, po drugie od dochodu można odliczyć z jej tytułu nie więcej niż 760 zł. Przy założeniu, że nie wychodzi się ponad próg 32-procentowego podatku jest to więc nieco ponad 100 zł oszczędności.

Ulga na nowe technologie

2016 rok jest ostatnim, w którym można skorzystać z ulgi na zakup nowych technologii w aktualnej, prostej formie. Rozliczając 2015 rok można jeszcze odliczyć od podstawy opodatkowania 50% kosztów poniesionych w związku z zakupem nowej technologii, patentu lub oprogramowania. Pozornie wygląda to bardzo korzystnie, ale w praktyce ulga przyda się tylko tym przedsiębiorcom, którzy nie dali rady umieścić wydatku na rozwój technologiczny po stronie kosztów uzyskania przychodu. Zostawia to bardzo wąskie pole do manewru w tej kwestii, gdyż nowa technologia musi pozwalać na zaoferowanie nowych lub udoskonalonych produktów i usług. Prawie zawsze więc spełnia jednocześnie definicję kosztu działalności gospodarczej. Po za tym mogą z niej korzystać tylko przedsiębiorcy opodatkowani na podstawie skali podatkowej, którzy nie działali w danym roku w specjalnej strefie ekonomicznej. Łatwo też Post factum stracić prawo do odliczenia – dziej się tak gdy firma ogłosi upadłość, odsprzeda lub udostępni innemu podmiotowi technologię, ewentualnie otrzyma na nią dofinansowanie. Nic dziwnego, że mało kto z niej korzysta.

Ulga abolicyjna

Jeśli płacisz podatki za granicą nie musisz (na ogół) płacić ich w Polsce. Co nie znaczy, że nie musisz wpisać odpowiednich kwot w zeznaniu. Trzeba też w takiej sytuacji dołączyć do zaznania kopię odpowiedniego zeznania zagranicznego.

Tak czy inaczej: do dzieła! Termin złożenia zeznań upływa 2 maja.