Artykuł powstał: 993 dni temu i informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

W biznesie bywa i tak, że ponosimy solidne wydatki, a przychodów jakoś w tym okresie nie widać. Najczęściej jest tak wówczas gdy dopiero rozpoczynamy działalność gospodarczą lub przeprowadzamy gruntowną restrukturyzację firmy. W obu wypadkach godzimy się ze stratą, obiecując odbić ją sobie w kolejnych latach. Na szczęście, wyjątkowo, fiskus nam w tym nie przeszkadza. Stratę wykazaną w zeznaniu podatkowym za dany rok możemy rozliczyć nawet na przestrzeni następnych 5 lat działalności. Warto wiedzieć jak.

Jak to udowodnić?

Mamy obowiązek przechowywania dokumentacji podatkowej przez 5 (a w praktyce 7) lat. Zazwyczaj jest to jedynie drobna niedogodność, ale przy rozliczaniu straty jednak się przydaje. A dzieje się tak dlatego, że dowodem straty, którą chcemy rozliczyć w zeznaniu podatkowym za rok 2015, jest po prostu zeznanie podatkowe z jednego z 5 ubiegłych lat. Żadnych dodatkowych dowodów urząd nie potrzebuje, a do naszej deklaracji z roku 2012 czy 2014 urzędnik może sobie zajrzeć.

Odliczać na raz czy na raty?

Przepisy pozwalają rozliczyć stratę do 5 lat od roku, w którym ją wykazaliśmy, ale najbardziej opłaca się rozliczyć ją jak najszybciej. Najczęściej jest więc tak, że w jednym roku wykazujemy stratę, a w kolejnych 2 dochód odpowiedni by całkowicie ją wyrównać. Zdarzają się jednak również chude lata następujące pod rząd. Powiedzmy, że 2013 był dla nas słabym rokiem i mieliśmy w nim 100 000 zł straty, 2014 był nieco lepszy – osiągnęliśmy dochód 25 000 zł, ale nie zapłaciliśmy od tego PIT dzięki możliwości rozliczenia straty z roku ubiegłego. 2015 był już dobrym rokiem – udało się osiągnąć solidny dochód 100 000 zł. Normalnie weszlibyśmy ponad próg podatkowy określający wysokość podatku na 32%. Możemy na szczęście odliczyć kolejne 50 000 zł straty z 2013 roku. Zostanie nam 50 000 zł dochodu, więc nie przekroczymy progu i zapłacimy od całości 18%.

Nie możemy rozliczyć całej pozostałej kwoty (zostanie 25 000) ponieważ przepisy pozwalają rozliczyć w danym roku podatkowym jedynie 50% straty z lat ubiegłych. Nawet więc drobną, wynoszącą 1000 zł, stratę musimy rozliczać dzieląc ją na 2 lub więcej części.

Tylko w ramach źródła przychodów

Rozliczyć w ramach działalności gospodarczej można tylko te straty, które powstały również w jej ramach. Np. jeśli jako przedsiębiorca zajmujemy się wynajmem nieruchomości – możemy rozliczyć straty wynikające np. z remontu nieubezpieczonego lokalu. Jeśli natomiast lokal wynajmujemy prywatnie, to stratę możemy po prawdzie rozliczyć, ale tylko odliczając ją od dochodu z tego właśnie najmu. Podobnie ze stratami wynikającymi z operacji giełdowych czy działalności rolnej.

Nie możemy też odliczyć straty wynikającej z działalności od dochodu wynikającego ze stosunku pracy.

Trochę tych zastrzeżeń jest, ale warto pamiętać, że strata w jednym roku nie oznacza podatku 0 zł. Ona oznacza możliwość odliczenia w latach kolejnych.