Artykuł powstał: 306 dni temu i informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Wymieniając kryptowaluty takie jak bitcoin na gotówkę dokonujesz faktycznie sprzedaży, a więc i osiągasz przychód. Ten natomiast jest opodatkowany, nawet jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej. Warto więc pomyśleć o tym jak rozliczyć przychód ze sprzedaży kryptowalut, zanim pomyśli o tym urząd skarbowy.

Kiedy warto rozliczyć się ze sprzedaży kryptowalut?

Oczywiście czas na złożenie stosownego PIT-u masz do końca kwietnia. Rozliczeń poza działalnością gospodarczą zawsze dokonuje się po zakończeniu roku. Mniej jasne jest natomiast to czy musisz rozliczać obrót kryptowalutami, czy też może on pozostać poza oficjalną dokumentacją.

Mamy w tym miejscu pewien rozdźwięk między przepisami, a rzeczywistością. Z jednej strony każdy przychód, a więc też każda sprzedaż kryptowalut, podlega obowiązkowi podatkowemu.

Z drugiej urzędy skarbowe nie mają fizycznej możliwości sprawdzenia wszystkich osób fizycznych pod kątem posiadania i obrotu kryptowalutami. Z trzeciej zaś, osoby obracające kryptowalutami, ale ze stratą dla siebie, są mało interesujące dla kontrolerów skarbowych.

Na pewno więc warto uwzględnić w zeznaniu rocznym za rok 2017 sprzedaż kryptowalut jeśli osiągnęło się jej tytułu dochód. Kontrola skarbowa aktywnie wyszukuje osoby, które wydają więcej niż oficjalnie zarabiają i dotyczy to także osób nie prowadzących działalności gospodarczej. Im większymi kwotami obracasz, tym większe prawdopodobieństwo, że kontrola nastąpi. Skutki potraktowania przychodu z tytułu sprzedaży kryptowalut jako przychodu ze źródeł nieujawnionych mogą być bardzo poważne. Podatek od przychodów ze źródeł nieujawnionych wynosi 75%, a nie ma powodu zakładać, że urzędnik uwzględni jakiekolwiek dowody wcześniejszego zakupu kryptowalut jako koszty uzyskania przychodu. Można więc stracić podwójnie.

Kiedy można lub trzeba rozliczyć sprzedaż kryptowalut poza działalnością gospodarczą?

Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej, sprawa jest prosta – jak najszybciej złóż PIT 36. W przypadku gdy transakcji było więcej rozważ założenie działalności gospodarczej.

Możesz też rozliczyć sprzedaż kryptowalut poza działalnością gospodarczą, gdy prowadzisz firmę wyspecjalizowaną w innej dziedzinie. Oczywiście tylko wówczas gdy:

  • Transakcje kryptowalutowe miały charakter okazjonalny;

  • Transakcje nie były przeprowadzane z konta firmowego;

  • Środki uzyskane z wymiany kryptowalut nie zostały przeznaczone na zakupy firmowe;

Złamanie, któregokolwiek z tych warunków może skutkować uznaniem przez urzędnika, że obrót kryptowalutami był jednak prowadzony w ramach działalności gospodarczej. Wówczas kontrola naliczy odsetki od podatku dochodowego, który powinien być zapłacony w ramach zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku.

Jak rozliczyć przychód ze sprzedaży kryptowalut?

Dotychczasowa niepewność jest stopniowo rozwiewana przez orzecznictwo polskie i europejskie. Aktualnie sądy stoją na stanowisku, że przychód ze sprzedaży kryptowalut jest przychodem z praw majątkowych.