Artykuł powstał: 983 dni temu i informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Hurra! Udało Ci się złożyć zeznanie podatkowe za rok 2015. Nie było tak trudno, prawda? Bardzo możliwe, że masz z tym spokój przez jakiś czas. Tak będzie w większości przypadków, nie w każdym jednak. Jeśli zdarzyło Ci się popełnić błąd, możesz dokonać korekty zeznania.

Kiedy można złożyć korektę PIT/CIT?

Wyjątkowo jak na polskie prawo podatkowe, przepisy w przypadku zeznań pozwalają podatnikowi naprawić błąd we własnym zakresie. Korektę zeznania rocznego można więc złożyć od dnia złożenia pierwotnego zeznania, aż do czasu gdy nastąpi przedawnienie zobowiązań podatkowych. Teoretycznie można i później, ale nie ma to żadnego sensu. Pozostaje więc termin 5 lat, ograniczony ewentualnie kontrolą skarbową.

Korekty zeznania rocznego z oczywistych względów nie można złożyć po rozpoczęciu kontroli skarbowej, która dotyczy roku, za który zeznanie zostało złożone. Jeśli np. zaczęła się w twojej firmie kontrola, ale dotyczy roku 2014, możesz spokojnie i bez nerwów składać korektę zeznania za rok 2015.

Ograniczenia w możliwościach korekty

Skorygować można zdecydowaną większość pomyłek, zarówno tych które powodowały obniżenie podatku, jak tez jego podniesienie. Wyjątkiem jest rozliczenie rodzinne. Osoba, która chciałaby się rozliczyć wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem musi zadeklarować to w prawidłowym terminie na złożenie zeznania, czyli do 2 maja. Po tej dacie nie można dokonać korekty, w której zmieniałoby się rozliczenie samodzielne na rodzinne.

Oczywiście osoba, która w pierwotnym zeznaniu zdecydowała się na rozliczenie wspólne, może składać korektę dotyczącą innych elementów zeznania np. ulgi na internet lub kosztów uzyskania przychodu.

Wszystko jest OK, co dalej?

Jeśli masz pewność, że twoje zeznanie zostało złożone prawidłowo, pozostaje jeszcze kwestia fiskalna.

Możesz otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Będzie to w terminie do 3 miesięcy od daty złożenia ostatecznego zeznania podatkowego. Jeśli zeznanie było korygowane – 3 miesiące od ostatniej korekty.

Natomiast w sytuacji gdy występuje niedopłata, należy ją uregulować do 2 maja 2016 roku – czyli w terminie złożenia zeznania podatkowego. Później będzie to już zaległość podatkowa. Może zdarzyć się, że dokonamy korekty na korzyść Skarbu Państwa już po tym terminie, w takiej sytuacji musimy zapłacić również odsetki.

Tym sposobem udało nam się zakończyć rok podatkowy i możemy nieco odetchnąć. Niedługo trzeba będzie zacząć się przygotowywać do tradycyjnych już, letnich zmian w przepisach podatkowych.