Artykuł powstał: 712 dni temu i informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Początek nowego roku kalendarzowego to pod względem księgowości gorący okres zarówno dla osób fizycznych i prowadzonych przez firm, jak i spółek prawa handlowego. Zamknięcie poprzedniego roku oznacza bowiem konieczność rozliczenia go i to możliwie szybko. Po pierwsze gonią nas tu terminy ustawowe, po drugie odzyskanie nadpłaconego podatku dochodowego zależne jest czasowo od złożenia prawidłowego zeznania podatkowego.

Kto ma ile czasu?

Najmniej czasu mają osoby rozliczające PIT na uproszczonych zasadach. Już 31 stycznia 2017 upływa termin złożenia zeznań podatkowych dla osób fizycznych opodatkowanych na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego, karty podatkowej lub zryczałtowanego podatku uiszczanego przez osoby duchowne. Przygotowanie odpowiedniego PIT-a nie powinno im zająć wiele czasu, ale pospieszyć się jednak trzeba. To samo dotyczy przedsiębiorców, którzy pobierali od pracowników zaliczki na podatek dochodowy – muszą oni złożyć deklarację roczną PIT-4R.

Przedsiębiorstwa transportowe do 15 lutego składają deklarację DT-1 dotyczącą podatku od środków transportowych (przyczepy, ciągniki siodłowe, samochody ciężarowe, autobusy). Termin ten dotyczy niewielkiej części przedsiębiorców i niekiedy zapominają o nim Ci, którzy nabyli pojazdy w ostatnim kwartale poprzedniego roku.

Kolejna istotna data upływa z końcem lutego. Do 28 lutego 2017 pracodawcy i zleceniodawcy muszą wysłać osobom, które dla nich pracowały odpowiedni PIT-11, w tym samym terminie pracodawcy składają zeznanie PIT-40 za pracowników, którzy osiągali przychody wyłącznie z pracy u nich. Termin minie dopiero za miesiąc, ale pracodawcy, którzy czują, że będą z tym potrzebować pomocy, powinni poszukać jej już teraz. Biuro Gabafi oczywiście służy nią chętnie.

31 marca 2017 upływa termin istotny dla osób prawnych. Spółki i organizacje powinny do tego dnia złożyć deklaracje CIT-8. W tym samym momencie powinno być też gotowe sprawozdanie finansowe, które później zostanie zatwierdzone przez udziałowców.

Tradycyjnie ostatecznym terminem składania zeznań podatkowych (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39) jest ostatni dzień kwietnia, jednak jako, że jest to niedziela, zeznania podatkowe można złożyć do 2 maja. Nie warto zwlekać z tym aż tak długo – wcześniejsze złożenie zeznania pozwala szybciej odzyskać nadpłacony podatek dochodowy, a decydując się na złożenie PIT-a w ostatniej chwili nie zawsze można liczyć na profesjonalne wsparcie. Rzetelne biura rachunkowe unikają składania dokumentów w pośpiechu, by nie ryzykować popełnienia błędu.

Spokojnie i bez nerwów

Przed złożeniem zeznania trzeba je przygotować, a więc najpierw zebrać odpowiednie dokumenty. Przedsiębiorstwa, które już wcześniej powierzyły swoją księgowość w ręce doradcy lub księgowego mają ułatwione zadanie. Ci, którzy radzili sobie w ciągu roku z księgami sami, mogą teraz jednorazowo zwrócić się o pomoc. Złożenie błędnego zeznania i potem poprawianie go za pomocą korekty trwa znacznie dłużej niż doprowadzenie dokumentacji do stanu optymalnego.