Ostatni dzwonek w rozliczeniach z fiskusem

Choć rok kończy się 31 grudnia, to na jego rozliczenie z fiskusem mamy dodatkowe 4 miesiące. Bardzo często odkładamy więc złożenie zeznania podatkowego. W styczniu nie pamiętamy o nim wcale, w lutym pojawiają się przypomnienia o konieczności wysłania PIT-ów pracownikom i zleceniobiorcom, ale na ogół wciąż przesuwamy rozliczenie na później. Tym sposobem zastaje nas kwiecień i musimy zacząć się śpieszyć. Ostatecznym terminem ze względu na dni świąteczne jest w tym roku 2 maja, szkoda jednak psuć sobie majówkę, a poza tym w ostatniej chwili trudno będzie skorzystać z profesjonalnej pomocy, gdyby zaszła taka potrzeba.

Kto składa zeznanie?

W terminie do 2 maja zeznania podatkowe (PIT) składa większość osób pracujących w Polsce. Termin ten dotyczy zarówno przedsiębiorców, pracowników, osób zarobkujących na podstawie umów cywilnoprawnych, inwestorów giełdowych i właścicieli nieruchomości pod wynajem. Już wcześniej zeznania złożyli przedsiębiorcy opodatkowani w formie ryczałtu lub karty podatkowej, oraz duchowni.

W jaki sposób złożyć zeznanie?

Najbezpieczniej jest powierzyć złożenie zeznania profesjonalnemu księgowemu lub doradcy podatkowemu. Wówczas mamy pewność, że jest ono złożone poprawnie i nie martwimy się o ewentualne błędy, gdyż odpowiada za nie biuro. Oczywiście w prostszych przypadkach można złożyć zeznanie także osobiście. W takim razie optymalnie jest dokonać tego z użyciem aktualnego programu do wypełniania zeznań. Programy takie dostępne są on-line i najczęściej darmowe, warto jedynie zwrócić uwagę czy nie korzystamy z programu, który stracił aktualność. Nie jest wymagany do tego podpis elektroniczny, warto jedynie mieć przy sobie zeznanie z poprzedniego roku by móc sprawdzić przychody z zeszłego roku. Jest to potrzebne by móc się „zalogować”. Przed wysłaniem zeznania za pośrednictwem sieci, warto zapisać go na dysku. Podczas wysyłania możemy pobrać numer potrzebny np. do uzyskania Karty Warszawiaka i podobnych uprawnień w innych miastach.

Zeznanie można złożyć też w urzędzie skarbowym osobiście, za pośrednictwem Poczty Polskiej lub uprawnionego przedstawiciela posiadającego pełnomocnictwo. Ten nieco już przestarzały sposób daje największą szansę, na to, że zeznanie ostatecznie nie dotrze do adresata (urzędu). W wielu urzędach o potwierdzenie złożenia zeznania trzeba się doprosić.

Znacznie lepiej skorzystać z pomocy biura rachunkowego Gabafi lub wysłać zeznanie drogą elektroniczną.

Kto nie musi składać deklaracji?

Osoby, które uzyskały w 2015 dochody ze źródeł nieopodatkowanych (np. w przypadku części pracowników uniwersyteckich, osób uzyskujących dochody za granicą gdy umowy międzynarodowe wskazują, że podatki płacone są poza Polską) nie muszą składać zeznań podatkowych. Jeśli uzyskiwały przychody z różnych źródeł, wpisują w PIT-a jedynie te źródła, które są opodatkowane.