Nieuczciwy kontrahent – i co dalej?

Niestety w dalszym ciągu na rynku funkcjonują podmioty nieuczciwe, naciągające swoich kontrahentów. Co gorsza, mogą one narazić rzetelnego przedsiębiorcę nie tylko na straty finansowe, ale również na odpowiedzialność karno-skarbową. Do niedawna bowiem urzędy wychodziły z założenia, że jeśli nie ma winnych, najlepiej ukarać ofiarę oszustwa. Dzięki orzeczeniom Trybunału Sprawiedliwości UE sytuacja trochę się poprawia.

Faktura od oszusta

Zamawiasz usługę, usługa zostaje wykonana. Nie zastanawiasz się więc i płacisz FV. Słusznie. Tylko, że firma, która wykonała usługę może nawet nie istnieć. Nie jest trudno podszyć się pod przedsiębiorstwo i wystawić dokument. Ty, w dobrej wierze odliczasz VAT, a potem okazuje się, że Urząd Skarbowy ściga Cię z powodu oszustwa podatkowego.

Na szczęście TSUE stanął na stanowisku, że nie musisz sprawdzać każdego kontrahenta. Jeśli ktoś wystawił Ci FV, możesz zapłacić ją i dokonać odliczenia VAT. Będzie ono ważne, nawet jeśli firma, która rzekomo wystawiła dokument, nie istnieje. Na podobnym stanowisku stawały wcześniej polskie sady administracyjne, ale niestety nie zawsze przekonywało to urzędników kontroli skarbowej.

Oszust nie płaci

Wykonujesz usługę, lub dostarczasz towar. Wystawiasz też FV. Kontrahent nie płaci. Czekasz, nalegasz, a pieniędzy wciąż nie ma. Jeśli masz status małego podatnika nie jest tak źle. VAT zapłacisz dopiero kiery uzyskasz wynagrodzenie od kontrahenta. Przedsiębiorstwa, które tego statusu nie mają muszą zapłacić VAT i mogą go odzyskać dopiero stosując zasady ulgi na złe długi. Na razie nie ma pewnego sposobu na dłużników.

Faktura znikąd

Otrzymujesz FV, za usługę, której nie było. Oczywiście ignorujesz ją. To nie do końca dobre rozwiązanie. Nie każdy jest tak rozsądny jak Ty – lepiej zgłoś od razu oszustwo, dzięki temu oszust nie będzie mógł kontynuować swojego procederu.

Ogólne zasady

Przedsiębiorca nie ma obowiązku sprawdzać swoich kontrahentów. Dopiero kiedy zostanie mu udowodnione, że wiedział, lub powinien wiedzieć, że bierze udział w popełnieniu oszustwa podatkowego, poniesie tego negatywne skutki.