Artykuł powstał: 970 dni temu i informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Podczas gdy gospodarcza rzeczywistość jest taka, że stajemy się coraz bardziej mobilni, a wiele firm można przenieść wraz z laptopem właściciela, państwo wprowadza przepisy dotyczące wpisów do CEIDG, które zdają się przeczyć rynkowym tendencjom.

Zmiany już nie długo

19 maja tego roku wchodzi w życie nowelizacja, modyfikująca zasady dokonywania wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Do tej pory trzeba było po prawdzie określić adres (lub adresy) firmy, ale ponieważ nikt szczególnie tego nie sprawdzał, dało się podać nawet przypadkowe dane. Teraz trzeba będzie mieć tytuł do nieruchomości, której adres podaje się w działalności. Można będzie więc umieścić w CEIDG jedynie nieruchomości, których jest się: właścicielem, współwłaścicielem, najemcą, dzierżawcą, lub dzierżawcą wieczystym.

Skąd te zmiany?

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to pewnie chodzi o pieniądze. Wprowadzenie zmian teraz, podczas gdy poprzedni układ funkcjonował od lat i nie był jakoś przedmiotem ostrej krytyki, raczej nie może być uzasadnione interesem przedsiębiorców lub osób trzecich. Przypadki rejestrowania działalności pod cudzym adresem nawet teraz są endemiczne, ponieważ właściwie nic to takiemu przedsiębiorcy nie daje.

Nowelizacja pozwoli natomiast państwu sięgnąć nieco głębiej do kieszeni podatnika. Łatwiej będzie udowodnić, że lokal ma przeznaczenie gospodarcze, nie zaś mieszkaniowe; więcej będzie płatnych modyfikacji w CEIDG; więcej podatku od pisanych ad hoc umów z rodziną o wynajęcie komórki pod schodami.

Co to zmieni?

W praktyce nowelizacja nie zmieni aż tak dużo. Przeważnie małe firmy już teraz potrzebują jakiegoś lokalu po to by przynajmniej w teorii przechowywać tam dokumentację. Nowe przepisy nie spowodują po ich stronie poważnych konsekwencji, czy to pozytywnych czy negatywnych. Będą co najwyżej upierdliwe. Zwłaszcza dla freelancerów mających własną działalność gospodarczą i świadczących np. usługi za pośrednictwem internetu. Nie wykluczone też, że nowelizacja zmusi do reakcji małe przedsiębiorstwa, które są już na rynku dłuższy czas, ale właścicielowi nie przyszło wcześniej do głowy (bo i dlaczego miałoby?), że musi mieć tytuł do nieruchomości gdzie zarejestrowana jest firma.

W każdym razie od 19 maja zmiany staną się faktem. Tytuł do nieruchomości będzie konieczny by dokonać prawidłowego wpisu do CEIDG. Jeśli okaże się, ze twoja firma ma trudności z uzyskaniem odpowiedniego tytułu – biuro Gabafi chętnie udzieli pomocy. Nie tylko przechowujemy dokumentację, ale także na życzenie klientów świadczymy usługę „wirtualnego biura”, które spełnia wymagania określone w nowelizacji.