Artykuł powstał: 278 dni temu i informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Potencjalnie można zapłacić Bitcoinem za zakupy czy kawę w miejscach, które takie płatności uznają. Ze strony kupującego wygląda to łatwo, sprzedający natomiast powinien się zastanowić, jak przeprowadzić transakcję zgodnie z prawem.

Obowiązek wystawienia faktury lub paragonu fiskalnego

Sprzedaż bez wydania dokumentu potwierdzającego transakcję jest nielegalna i lepiej jej unikać prowadząc działalność gospodarczą. Kryptowaluty nie są tu wyjątkiem i klient zawsze powinien otrzymać dokument potwierdzający, że do transakcji faktycznie doszło. Choćby po to by mógł w razie potrzeby zwrócić wadliwy, kupiony za Bitcoiny, towar.

Sam fakt był oczywisty od momentu pojawienia się w Polsce pierwszych transakcji kryptowalutowych, początkowo jednak sami przedsiębiorcy nie bardzo wiedzieli jak do niego podejść. Pojawił się nawet pomysł wystawiania faktur VAT i paragonów fiskalnych w kryptowalucie traktowanej jako waluta obca. Nie był to fortunny pomysł gdyż po pierwsze Polska nie uznaje Bitcoinów czy Ethereum za walutę, a po drugie zmuszałby sprzedawcę do ponownego wykonania czynnosci wykonanej automatycznie podczas transakcji (przeliczenia między wartością transakcji w złotówkach i kryptowalucie).

Spora część przedsiębiorców traktowała też transakcje z użyciem kryptowalut jako płacone gotówką, co może i nie odpowiadało prawdzie, ale było wygodne i trudne do wykrycia.

Stopniowo jednak zaczęto określać kryptowalutę jako formę płatności, analogiczną do gotówki, przelewu czy PayPal.

Analogia do transakcji internetowych

Z technicznego punktu widzenia transakcja z użyciem kryptowaluty jest transakcją internetową – bez dostępu do sieci nie dałoby się jej wykonać. Warto więc skorzystać z funkcjonalności sklepów internetowych, nawet wystawiając paragon lub fakturę za transakcję wykonaną w lokalu.

Wystawiona automatycznie faktura elektroniczna lub paragon fiskalny będzie właściwym z punktu widzenia urzędu skarbowego potwierdzeniem zapłaty za pomocą Bitcoina czy Ethereum.

Czego spodziewamy się po urzędach?

Prawo dotyczące płatności w kryptowalutach jest jeszcze w powijakach i będzie ewoluowało w kolejnych latach dosyć dynamicznie. Rozstrzygając trudności interpretacyjne warto więc zadać sobie pytanie: „Czy jeśli transakcja zostanie wykonana za pomocą kryptowaluty, to Skarb Państwa ściągnie z nas mniej niż w przypadku transakcji gotówkowej?”. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, to wedle wszelkiego prawdopodobieństwa, urzędnik kontroli skarbowej postara się znaleźć sposób by podważyć transakcję. Nie znamy natomiast przypadku gdy podatki się zgadzają, a mimo to kontrola podważa wystawiony paragon lub fakturę zapłaconą jednostkami kryptowaluty.

Na pewno sprzedaż towaru lub usługi za waluty kryptograficzne nie zwalnia od obowiązku wystawienia faktury VAT, rachunku uproszczonego lub paragonu fiskalnego. Mimo iż obie strony mają potwierdzenie transakcji z użyciem „coinów”, nie określa ona za co faktycznie jednostkami kryptowaluty płacono.