Artykuł powstał: 705 dni temu i informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Stopniowo i powoli przechodzimy na księgowość elektroniczną. Aktualnie wiąże się to przede wszystkich z wprowadzeniem kolejnych obowiązków sprawozdawczych dla przedsiębiorcy, ale w przyszłości ma znacznie ułatwić kontrolę skarbową i zmniejszyć jej uciążliwość.

JPK po zmianach z 1 stycznia

Z dniem 1 stycznia 2017 roku rozpoczął się kolejny etap wdrożenia Jednolitego Pliku Kontrolnego – w dodatku bardzo istotny dla klientów biura rachunkowego Gabafi. Średnie i małe przedsiębiorstwa muszą od początku roku przygotowywać JPK_VAT – dokument elektroniczny potwierdzający wszystkie transakcje zakupu i sprzedaży. Plik JPK_VAT należy przesyłać do urzędu do 25 dnia miesiąca po miesiącu rozliczanym. Oznacza to, że już 25 lutego mija termin wysłania JPK_VAT za styczeń 2017.

Kto nie musi generować plików?

Obowiązek w dalszym ciągu nie dotyczy mikroprzedsiębiorstw, a więc tych, które zatrudniają mniej niż 10 pracowników. Zacznie ich jednak dotyczyć od 1 stycznia 2018 roku. W praktyce uniemożliwi to prowadzenie księgowości nie-elektronicznej i to mimo nieco absurdalnego zapisu, że z obowiązku dostarczania JPK zwolnione są przedsiębiorstwa prowadzące wyłącznie „papierową” księgowość. Jest on tak sformułowany, że nawet wykorzystanie arkusza Excel/Calc traktowane jest jako prowadzenie księgowości elektronicznej.

Co warto wiedzieć o JPK?

Zarówno dla biura rachunkowego Gabafi, jak i przedsiębiorstw korzystających z aktualnych programów księgowych JPK nie jest szczególnym utrudnieniem – oprogramowanie pozwala zarówno wygenerować pliki JPK, jak i przesłać je uprawnionym urzędom. Do zmian przygotowaliśmy się już wcześniej i zapowiadaliśmy je na naszym blogu.

Konieczne jest natomiast dokładne zapoznanie się z przepisami, które bynajmniej nie zostały sformułowane w sposób intuicyjny. Np. plik JPK_MAG, który dotyczy stanów magazynowych musi generować każde przedsiębiorstwo, które korzysta z oprogramowania magazynowego i prowadzi odpowiedni rejestr, nawet jeśli nie ma ono obowiązku prowadzenia tegoż.

Ponadto plik JPK_WB zawiera tak naprawdę wyciąg bankowy przedsiębiorstwa i musi być przesłany w wypadku kontroli do urzędu. Najmniejsze przedsiębiorstwa jednoosobowe korzystają jednak niekiedy z prywatnego konta właściciela firmy, a aktualne oprogramowanie nie daje możliwości „ukrycia” wydatków prywatnych.

Mimo iż JPK jest z pewnością technologicznym krokiem naprzód, kilka technicznych kwestii czeka na rozwiązanie. Na przykład pliki w formacie XML (w takich generuje się JPK) są uniwersalne, a więc bardzo łatwe do odczytania. Jest to zaleta, przynajmniej do momentu gdy zaczniemy zastanawiać się czy nasze dane (faktury, sytuacja finansowa firmy, stany magazynowe i inne) są odpowiednio chronione podczas przesyłania do urzędu i po nim. Oczywiście zawsze możemy przekazać pliki podczas kontroli na fizycznym nośniku (pendrive, płyta CD), ale wrażenie, że trochę to ryzykowne pozostaje.

Jeśli masz pytania dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego – daj znać, chętnie odpowiemy.