1 stycznia 2019 wchodzi w życie szereg rozwiązań, które wpłyną na obowiązki przedsiębiorców i podatników w ogóle. Do części z nich mogliśmy się spokojnie przygotować, inne pojawiły się dopiero niedawno. O większości tych zmian pisaliśmy, niemniej warto je sobie przypomnieć.

Samochody osobowe w firmie na nowych zasadach

Znika kilometrówka w rozliczeniach prywatnych samochodów osobowych przedsiębiorców. Zastępuje ją 20% ryczałt. W rozliczeniach samochodów firmowych używanych także prywatnie, pojawia się 75% limit zaliczenia wydatków w koszty uzyskania przychodu.
Limit amortyzacji samochodów osobowych rośnie do 150 000 zł i 225 000 zł dla samochodów elektrycznych. W 2019 roku po raz będzie on dotyczył także całkowitej kwoty odpisów amortyzacyjnych wynikających z leasingu finansowego.

Niższy CIT dla wybranych firm

Firmy, których wartość sprzedaży nie przekroczyła 1,2 miliona euro, zapłacą od 2019 niższy podatek CIT. Jego stawka spadnie do 9%, a więc ponad dwukrotnie. Jeszcze mniej będą mogły płacić przedsiębiorstwa korzystające z ulgi innovation box, która w wyjątkowych wypadkach pozwoli obniżyć CIT do 5%.

Unormowanie rozliczeń kryptowalut

Kryptowaluty zostały ostatecznie zakwalifikowane w ustawie. Przychód pochodzący z ich sprzedaży będzie przychodem z zysków kapitałowych. Rozwieje to wiele dotychczasowych wątpliwości. Niestety kryptowaluty będą rozliczane oddzielnie od działalności co w przypadku straty nie pozwoli na jej rozliczenie.

PIT-y wypełni urząd

Na razie nie wszystkie i nie wiadomo czy dobrze, ale przynajmniej PIT-37 i PIT-38 powinny zostać przygotowane przez urzędy do 15 lutego. Niektórym osobom da to bardzo mało czasu na interwencję, warto więc trzymać rękę na pulsie. Podatnik ma prawo zmieniać PIT, np. dopisując tam organizację pożytku publicznego, na którą przeznaczy 1% podatku, a nawet odrzucić dokument i wypełnić go na własną rękę.

Zmiana w kwocie wolnej od podatku

Zmieniają się kwoty wolne od podatku dla osób zarabiających mniej niż 13 000 zł rocznie i więcej niż 85 528 zł rocznie. Pierwsi zapłacą troszkę mniej, drudzy nieco więcej. Wprowadzone poprzednio skomplikowane rozliczenia zostają utrzymane.

Działalność nierejestrowa

Od 2019 można będzie rozliczać przychody z tak zwanej działalności nierejestrowanej. Po prawdzie będzie ona dotyczyć tylko osób, które zarabiają mniej niż 1/2 pensji minimalnej, a więc takich, które i tak zazwyczaj nie mają zamiaru płacić z tego powodu podatku.

Utrudnienia dla najbogatszych

4% danina solidarnościowa dla zarabiających powyżej miliona zł stanie się faktycznie 3 stawką podatku dochodowego i być może tak właśnie trzeba było ją wprowadzić. Ponadto wejdzie w życie tak zwany exit tax, który w założeniu utrudni wyprowadzanie kapitału za granicę.

Oczywiście zmian jest więcej: split payment stanie się obowiązkowy przy płatnościach na rzecz kilku branż, zmienią się zasady ulgi mieszkaniowej, a podatek akcyzowy obejmie e-papierosy. Mamy więc spore zmiany w CIT i PIT, a nieco mniejsze w obowiązkach informacyjnych, akcyzie i VAT. Damy radę.