Artykuł powstał: 991 dni temu i informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Gdy nadchodzi czas rozliczenia się z fiskusem za poprzedni rok podatkowy, warto przypomnieć sobie czy nie zrobiliśmy podczas niego czegoś co pozwoliłoby obniżyć pozostałą do zapłacenia kwotę lub powiększyć tę, którą zwraca nam urząd z tytułu nadpłaconego podatku. Przepisy pozwalają dokonać odliczeń także z tytułu działalności charytatywnej, doceniając w ten sposób nasze dobre serce. Podobnie jak w przypadku 1% podatku lepiej przekazać środki komuś kto dobrze je wykorzysta niż wrzucać do bezdennego budżetowego wora.

Krew i złoto

W Polsce możemy skorzystać z kilku różnych ulg na cele charytatywne. Możemy odliczyć od podatku kwoty przekazane organizacjom o charakterze religijnym, organizacjom pożytku publicznego, a także uzyskać ulgę z tytułu oddania krwi w punkcie krwiodawstwa. Przedsiębiorca prowadzący działalność we własnym imieniu nie jest tu wyjątkiem. Najbardziej istotnym ograniczeniem jest możliwość odliczenia z tytułu darowizn jedynie 6% dochodu.

Ulga z tytułu oddania krwi

Honorowy dawca krwi, który odda ją bezpłatnie może liczyć na odliczenie od dochodu w wysokości 130 zł/litr. Teoretycznie za osocze powinna przysługiwać stawka 170 zł/litr, ale urzędy skarbowe na ogół nie honorują tego nie całkiem jasnego zapisu. Trzeba przyznać, ze ulga dla honorowego krwiodawcy jest obłożona silnymi obostrzeniami. Po pierwsze nie może on oddać krwi płatnie, po drugie nie może oddać je na rzecz konkretnej osoby, po trzecie są silne ograniczenia dotyczące ilości oddawanej w ciągu roku krwi, po czwarte ulga ta oznacza odliczenie od dochodu, a nie bezpośrednie obniżenie podatku. Oznacza to, że w praktyce nikt na oddawaniu krwi szczególnie nie zaoszczędzi, bo różnica w PIT będzie minimalna.

Ulga z tytułu darowizny

Darowizny na cele pożytku publicznego oraz na kult religijny pozwalają (łącznie z ulgą honorowego krwiodawcy) odliczyć 6% od dochodu. Czyli jeśli osiągniesz 50 000 zł dochodu, to PIT zapłacisz od 47 000 zł, oszczędzając w ten sposób 540 zł. Tyle, że sama darowizna musiała wynieść minimum 3000 zł. Jeśli w czasie roku wspomagasz organizacje pożytku publicznego lub kościelne – na pewno warto z ulgi skorzystać, ale po raz kolejny należy nastawić się, że ogromnej różnicy nie będzie.

Darowizna na rzecz kościoła na cele charytatywno-opiekuńcze

Kościołowi można dawać wszystkie pieniądze i bynajmniej nie jest to zmiana wprowadzona przez aktualną władzę. Jeśli przekazujemy środki kościołowi katolickiemu, lub innemu mającemu podpisaną z państwem umowę (wyłącznie kościoły chrześcijańskie), możemy zignorować barierę 6% i przekazać na cele charytatywno-opiekuńcze nawet 100% dochodu, uzyskując takie samo obniżenie podstawy opodatkowania. Rozsądnie patrząc nie warto, ale w razie gdyby ktoś, żałując za grzechy, postanowił ufundować kościelny ośrodek opieki nad chorymi dziećmi, powinien dołączyć do zeznania załącznik PIT-O. Może wtedy całą darowaną kwotę odliczyć od podstawy PIT.

Ustawodawca stosuje ograniczoną zachętę do działalności charytatywnej. Nie przynosi ona wielkich korzyści finansowych dobroczyńcom, jest raczej symbolicznym gestem poparcia i podziękowaniem dla osób o dobrym sercu.